Detsember 2024 kokkuvõte

Head uut aastat! Postituse põhirõhk langeb uuele krüptoraha investeeringule, mille puhul on palju erinevaid faktoreid, mis mõjutavad nii tootlust kui ka alusvara väärtust. Lisaks tavapärasele portfelli ülevaatele võtan lühidalt kokku möödunud aasta. Uus aasta toob mõned muudatused, mis mõjutavad edasisi investeeringuid. Ühtlasi sai täis kolm aastat avalikku investeerimist antud projekti raames. Pikaajalise investeerimise kestvus on reeglina 10 aastat ja nimetatud tähiseni võiks jõuda. Sel juhul on piisavalt ajalugu, et näha, kas kolme börsiindeksi alistamine on õnnestunud või mitte.

LHV väärtpaberikonto (kustutasin konto andmed) nägi 31. detsembri seisuga välja niimoodi:


Konto väärtus kerkis kuuga 3,8% ja tulenes peamiselt Ignitise ja Modera aktsiate tõusust. IuteCrediti võlakirjad andsid ka kergelt positiivse panuse.

Krüptoraha valdkonnas võib suurimaks sündmuseks pidada Bitcoini esmakordset 100000 dollari taseme ületamist, veidi hiljem alistus maagiline number ka eurodes. Kuu teises pooles leidis aset langus.

JLP (Jupiter Liquidity Provider) osaku hind kerkis kuuga 4%, kuigi fondis olevad krüptod langesid. Rolli mängisid teised tegurid, saab öelda, et kauplejad kaotasid kõvasti, sest tipu lähedal soovisid kõik tõusule panustada ja hilisem langus pressis neid positsioonidest välja. Fondi laekuvad tasud olid ka väga heal tasemel, ligikaudu 60% tootlust aasta baasil (APY) tuli sealt. Positiivselt mõjutas ka dollari tugevnemine, sest arvestus käib eurodes.


Vfat on platvorm, mille abil tegin uued investeeringud. Tegelikult asuvad investeeringud Aerodrome nimelisel detsentraliseeritud börsil, kus saab krüptosid üksteise vastu vahetada. Seega jätkan detsentraliseeritud rahanduses (DeFi) ja Aerodrome kohta saab öelda, et see on Base võrgu suurim börs. Vfati kasutamise peamisteks põhjusteks on lihtsus ja arusaadavus, Aerodrome kasutusmugavus ei ole kõige parem ja sealt oleks keeruline investeeringuid kajastada. Negatiivse poole pealt saab mainida väikeste teenustasude maksmist ja tekib täiendav risk, kui koodi (smart contract) kirjutamisel on tehtud viga. Väga oluline on mainida, et kõik saadud tasud (rewards) on tegelikult AERO-des, mis on antud börsiga seotud krüptoraha. Vfat arvutab kõik summad USA dollaritesse, tegelikult sõltub päris palju AERO hinna kõikumisest. Aerodrome töötab üsna erinevalt, võrreldes analoogsete börsidega. Kauplejatelt saadud teenustasud lähevad veAERO omanikele, kes hääletavad selle üle, kuidas jagatakse AERO-sid erinevate vahetuspaaride puhul. Iga nädal toimub hääletus ja see toob kaasa olulise faktori, mis mõjutab tootlust. Kui näiteks portfellis olev DOLA/USDC saab vähem hääli, siis langeb ka AERO-de kogus, mis läheb jagamisele nende investorite vahel, kes antud paari puhul likviidsust pakuvad. Tuleb veel mainida, et veAERO omanikuks saavad need, kes on nõus enda AERO-d platvormile lukustama. Statistika näitab, et enamik on nõus lukustama maksimaalseks ajaks ehk neljaks aastaks. See annab kõige suurema koguse veAERO-sid ja näitab ühtlasi pikaajalist usku antud projekti. Kuigi AERO on inflatsiooniline ehk neid luuakse juurde, siis lukustamine tõstab olulise osa kogusest turult eemale. Base võrk kasvab väga kiiresti ja paljud panustavad selle edasisele tõusule läbi AERO ostmise.

Et mõista paremini kogu süsteemi toimimist, siis võib vaadata, kuidas investeerimine mõnda vahetustehingute paari (likviidsuse lisamine) on kasulik kauplejatele. Lihtsalt öeldes saab kaupleja tehingu sooritada parema hinnaga. Eelkõige olukorras, kus soovitakse teha suuremat tehingut ja samal ajal ei ole vastas piisavalt likviidsust. Kasutatakse automaatset turutegija süsteemi, mis seab üles suure hulga ostu- ja müügiordereid erinevatele hinnatasemetele. Oletame, et viimane hind on krüptorahal 1 dollar ja ostuäärel on kogused üles seatud 1000 kaupa, hinnatasemetel 0,99 ja 0,98 ning 0,97 jne. Müügiorderid on samamoodi 1000 kaupa ja hinnatasemed on 1,00 ja 1,01 ning 1,02 jne. Kui kaupleja soovib antud krüptot osta 3000 tükki, siis ostaks ta viimase koguse 1,02 pealt ja liigutaks hinna endale ebasoodsamaks. Väiksema koguse (ehk kuni 1000) saaks ta osta täies ulatuses 1,00 pealt. See on lihtsustatud näide, aga peaks selgitama, miks on suurem likviidsus parem. Paljud krüptorahal baseeruvate projektide loojad on ise huvitatud, et nende loodud krüptrorahaga tekiks korralik kauplemine. Aerodrome võimaldab lisada stiimuleid, mis lähevad veAERO omanikele. Stiimuliks on täiendav kogus krüptot, mis läheb jagamisele ja aitab püüda veAERO hääli. Arvatakse, et mitmete projektidega seotud inimesed ostavad turult kokku AERO-sid, et läbi selle saada juurde hääli, mis aitab luua enda krüptorahale nii likviidsust kui ka arvestavat kauplemiskäivet.

Esialgseks valikuks on 3 vahetustehingu (swap) paari ja nendest kahe puhul ei võta sisuliselt riski hindade muutusest. USDC, DOLA ja USDz liiguvad kõik sarnaselt Ameerika dollariga (stablecoin). Tuleb küll mainida, et viimase kahe puhul esineb oluliselt suuremaid kõikumisi, võrreldes USDC-ga, mille puhul on muutused reeglina olematud. Samas cbBTC/KLIMA puhul võivad mõlemad neist väga suurelt kõikuda. Esimene neist on Bitcoin, mis töötab teistes võrkudes, antud juhul on selleks Base. Loojaks on Coinbase, kes hoiab iga käiku lastud cbBTC vastu tagatisena ühte Bitcoini. Eeliseks on oluliselt kiiremad ja odavamad ülekanded. KLIMA puhul saab rääkida nii virtuaalsest kui ka reaalsest maailmast. Tegeletakse kliima päästmisega ehk seotakse süsinikku läbi erinevate projektide. Loodud on süsinikuga kauplemise turg, mis võimaldab mõnel ettevõttel osta vabatahtlikult süsinikukrediiti, et saavutada kliimaneutraalsus. Teiseltpoolt tekib rahastus projektidele, mis seovad süsinikku. KLIMA hinnaliikumised on suured ja selle võib liigitada riskantsemaks krüptorahaks, valikul mängisid rolli ka enda eetilised kaalutlused. Ideaalne oleks, kui cbBTC/KLIMA puhul tõuseksid mõlemad komponendid paarisrakendis. Antud vahetuspaari suurimaks riskiks on, kui mõlemad langevad või üks nendest (eeldatavasti KLIMA) kukub päris sodiks. Tootlus on väga kõrge ja see aitab kompenseerida võetavat riski, samas võib ka tulukus aja jooksul langeda.

Väljavõtte ülemine osa on portfelli koondväljavõte ja allpool on positsioonid eraldi välja toodud, ühe üleliigse osa kustutasin ära. Esialgne jaotus oli võrdne, kolmandik igasse vahetuspaari, küll mitte päris kümnendiku täpsusega. Tootlust kuvatakse APR näol, mis näitab, palju aastas baasil juurde teenib. Pigem on küll tegemist tootlusega konkreetsel ajahetkel, sest kõikumised on väga suured. Üheks võimaluseks on saadud tasud reinvesteerida ja nii saab tekitada liitintressi efekti. Esialgne plaan on vähemalt 3-4 kuud oodata ja siis tasud kokku korjata ning saadud vahendid uuesti investeerida. Vfat võimaldab mitmeid asju automatiseerida, näiteks saab tasud reinvesteerida või võtta kasumina välja. Praegu ei ole automatiseerimist kasutanud, sest portfelli maht on selleks liiga väike. Kõigepealt on oluline vaadata, kuidas olemasolevad investeeringud töötavad ja siis otsustada, kuhu saadud tasud uuesti tööle panna. Praegu ei kasuta kontsentreeritud likviidsusega investeeringuid, kus tasude saamine toimub vaid kindlas hinnavahemikus. See tõstab oluliselt tootlust, samas kipub hind soovitud vahemikust välja liikuma ja sel perioodil ei teeni midagi. Praegune lähenemine on passiivsem ja tasude teenimine ei kao ära ühegi hinna puhul (full range).

Esimese kuu tulemus valmistas pettumuse, sest tuli leppida kaotusega. Saadud tasud ei ületanud investeeringute langust. Eelkõige tuli tagasilöök riskantsemast cbBTC/KLIMA investeeringust, millest viimane tegi läbi suurema kukkumise, põhjustades deposiidi languse. Stardihetkel oli deposiidi väärtus 143 dollarit. Suhteliselt kehvasti läks ka DOLA/USDC ja USDz/DOLA vahetuspaaridel, sest ka nende väärtus langes, mõlemal juhul oli algväärtus 143,5 dollarit. Alguses oli tootlus oluliselt kõrgem, terve portfelli puhul 100% kandis ja hakkas hiljem langema. Väärtuse leidmisel liidan üleval kokku deposiidid ja teenitud tasud (Earned). Need annavad kokku 416,30 dollarit, lisaks on veel alloleva rahakoti väärtus 31,73 dollarit, eurodes läheb kirja 432,46 eurot. Rahakotis vähenes Ethereumi kogus, sest üleminekul Extrafi platvormilt Vfat-i tuli päris palju erinevaid tehinguid kinnitada. Vahetuste tulemusena tekkisid kontole väikesed jäägid.

Mintoses on uute laenude/väärtpaberite tootlus jõudnud atraktiivsele tasemele. Kuu lõpus oli põhiturul laenude maksimaalne tootlus aasta baasil järgmine: DelfinGroup 11,6%, Eleving Group 13,6% ja ESTO 10,5%. Viimane näitaja võiks küll kõrgem olla, need laenukontorid moodustavad lõviosa portfellist. Veidi riskantsemast osast, saab välja tuua ID Finance 16% tulukusega laenud. Intressitaseme tõus võimaldas jälle osta põhiturult, enne tuli veidi parema tootluse nimel keskenduda järelturu pakkumistele.


Funderbeamis oli suurimaks uudiseks, et sel kuul ei teinudki Venture indeks uut põhja. Üle pika aja tõusis ka konto väärtus, kerkides kuuga 1,9%. Jätkuvalt on kontol vaba raha 44,14 eurot see nägi detsembri viimasel tunnil välja selline:


Belief Water avaldas III kvartali raporti. Müügitulu ulatus 1,04 miljoni euroni, tõustes aastaga 21,6%. Kasvumäär on pidevalt langenud, kahel eelneval kvartalil oli see veel 24%. Arvatavasti müüakse suur osa tooteid allahindlusega, sest tarbijad on praegu väga hinnatundlikud. Kui majandus hakkab uuesti kasvama, siis mõningase viitajaga jõuab positiivne muutus ka töötajateni. Valdav enamus säästab raha vaid siis, kui teist varianti ei ole. Paremate aegade saabumisel hakkab jälle üha suurem osa rahast minema tarbimisse ja siis ei vaadata enam hinnasilti.

Suletud investeeringud: Lendermarket (realiseeritud kasum 511,06 eurot, viimane info mai 2024 kokkuvõttes).


Näidisportfelli väärtuseks tuli detsembri lõpu seisuga 10680,47 eurot, kasvades kuuga 2,26% ja ühtlasi on tegemist senise ajaloo kõige kõrgema tasemega. Tallinna börsil läks kõige paremini, jäädes ainsana plussi (OMXT +1,95%). USA aktsiaturg langes küll 2,5%, aga tänu dollari tugevnemisele jäi miinus oluliselt tagasihoidlikumaks (S&P 500 eurodes -0,43%). Euroopa aktsiate langus oli üsna sarnane (STOXX 600 -0,52%).

2024. aasta kujunes portfelli jaoks raskeks, tootluse jaoks said sangpommiks Funderbeami investeeringud, mis vajusid üha madalamale tasemele. Põhjustena saab välja tuua eelkõige järelturu müügitehingu tasu kergitamise 3% peale (varem oli 0,5%) ja Huumi niiöelda väljaostmise. Viimasel juhul sai firma juht ja suurosanik Siim Nellis hakkama väga inetu teoga, mille käigus liigutas osaluse enda teise firma kätte. Tehingu hind oli väga madal ja lisaks tuli kaasa sundmüügi kohustus. Alguses väitis, et osalus liigub ajutiselt teise firma alla, aga sinna on see jäänudki. Tegelikult peaks selline asi jõudma kohtusse, üsna stiilipuhas tegevus, isegi ei punuta peenemat skeemi. Antud loo tegi mõrudamaks asjaolu, et ostsin Huumi osakuid juurde kiirema languse käigus, mille puhul saab suure tõenäosusega väita, et müüja omas siseinfot. Õnneks tasakaalustasid teised investeerimiseks avatud kontod Funderbeami miinust ja hoidsid tervet portfelli suhteliselt stabiilsena. Mintose konto on stabiilselt kasvanud, vahepeal oli küll probleeme madala tootlusega, kuid üldjoontes saab rahule jääda. LHV väärtpaberikonto puhul saab väga rahule jääda Ignitise majandustulemustega, aga mitte aktsiahinna liikumisega, koos laekunud dividendidega on seis oluliselt parem. Ülejäänud portfellis olevad firmad ei ole päris ootuspäraseid tulemusi näidanud. Krüptoraha baasil tehtud investeeringutest on JLP fond väga head tootlust näidanud. Vaatasin üle pikaajalise graafiku ja pilt on sisuliselt täiuslik, ühtlane ja kiire tõus, mille vahel on vaid üksikud langused. Võimalikuks ohuks on suurem krüptode kukkumine, millele järgneb madala aktiivsusega periood, sest siis langeb osaku väärtus ja laekub oluliselt vähem tehingutasusid. Antud valdkond on kõige huvitavam, väga palju on avastamisruumi ja kindlasti luuakse uusi rakendusi juurde. Uuest aastast lähevad krüptod investeerimiskonto süsteemi alla, mis pakub uusi võimalusi. Eelkõige oli probleemiks maksustamine, sest eraisikuna ei saanud kasumitest maha arvutada kahjumeid. Lisaks oli deklareerimine ülimalt keeruline ja ilmselt 99% inimestest ei esitanud üldse enda krüptotulusid.

2025. aasta puhul on üheks portfelli mõjutavaks muudatuseks LEI koodi aegumine. Investeeringud on tehtud firma alt ja sel juhul ei saa teha ühtegi tehingut väärtpaberitega. LEI kood on kasutaja jaoks kulukas bürokraatlik leiutis Euroopa Liidu poolt ja tegelikult saab tehinguid kontrollida ka ilma selleta. Praeguse seisuga ei ole kavas koodi uuendada, sest nähtavas tulevikus ei plaani teha ühtegi tehingut. Portfelli olen algusest peale üritanud hoida samasugusena ja vältinud vabatahtlikke müügitehinguid, et lasta investeeringutel aja jooksul töötada. Enamikele toob liigne rabelemine vaid kahjumit. Koodi puudumine mõjutab eelkõige LHV väärtpaberikontot ja nüüd ka Mintose platvormi. Sealt laekus hiljuti kiri, kus anti teada, et ilma LEI koodita ei saa varsti osta võlakirju. Endiselt saab osta laene ja senised võlakirjapositsioonid püsivad kuni nende lunastamiseni. Riski vaatest meeldivad laenud rohkem, sest ohumärkide korral saab mõne laenukontori investeeringud sujuvalt portfellist välja viia. Võlakirjade puhul tuleb loota, et tähtajal õnnestub refinantseerimine. Eeliseks on küll intressi lukustamine pikaks ajaks, laenude puhul võidakse need iga kell tagasi osta ja uute ostmisel võib intressimäär olla väiksem. Elu on näidanud, et madalama tootluse ajal õnnestub tihti leida paremaid pakkumisi järelturult. Arvatavasti teen uue krüptoraha investeeringu, kui LHV kontole tekib piisavalt vaba raha. Selleks peavad olemasolevad investeeringud näitama häid tulemusi ja oodatav tootlus peab olema jätkuvalt kõrge.

Artikkel on informatiivse eesmärgiga ja siin avaldatud arvamusi ei saa võtta soovitusena. Iga investeeringuga kaasneb risk, enne raha paigutamist tee ära oma kodutöö.

Kommentaarid

Populaarsed postitused sellest blogist

Juuli 2024 kokkuvõte

August 2024 kokkuvõte

Märts 2024 kokkuvõte