Mai 2025 kokkuvõte
Lisaks tavapärasele portfelli ülevaatele, kirjutan põhjalikumalt Akola ja Ignitise majandustulemustest. Ignitis avaldas ka strateegilise plaani ja sealt leiab olulisi näitajaid 2028. aasta kohta. Mintoses olen hajutanud vähe ja panustanud tugevalt DelfinGroupi peale, seetõttu on oluline jälgida laenuandja majandustulemusi. Funderbeamis on osakute hinnad püsinud madalal tasemel, kuid Tallinna börsiindeksi tõus annab lootust, et suuremad ettevõtted võiksid liikuda börsile. Päris lõpus kajastan veidi aktsiaturgudel toimuvat, kus Donald Trumpi poliitika toob suure ebakindluse.
LHV väärtpaberikonto (kustutasin konto andmed) nägi 31. mai seisuga välja niimoodi:
Vaba raha tuli natukene juurde, sest laekusid East West Agro dividendid, netosummaks oli 6,72 eurot. Konto kerkis kuuga 4,2% võrra, aktsiad tervikuna tõusid, eelkõige tänu Akolale, ka IuteCrediti võlakirjade väärtus kasvas.
Akola (AKO1L, endine Linas Agro) teatas enda majandusaasta III kvartali ja 9 kuu tulemused. Kvartali tulemused paranesid hüppeliselt, sest puhaskasumiks tuli ligi 13 miljonit eurot, eelmise aasta võrreldav näitaja jäi veidi alla miljoni euro. Võrdlusbaasi on korrigeeritud ja seetõttu ei lähe see päris täpselt kokku varem avaldatud numbritega. Tänu tugevale kvartalile suudeti 9 kuu puhaskasumit rohkem kui kahekordistada. Täpsemalt öeldes teeniti 32 miljonit eurot puhaskasumit, mis tõi 110% kasvu. Esimese 9 kuu käive jõudis 1,17 miljardi euroni (+4%) ja EBITDA ehk kulumieelne ärikasum tõusis 71 miljoni euroni (+35%). Tulemusi mõjutas positiivselt linnuliha tootmine, mis oli sisuliselt kogu kasumikasvu allikas. Ülejäänud ärivaldkonnad jäid suhteliselt stabiilseks, kuigi väiksemaid kõikumisi on pidevalt. Broilerite müügihind on väga hea ja nõudlus on kasvamas, samas on paljud tootjad hädas erinevate haigustega, mis hoiab pakkumist tagasi. Mitmed soodsad tegurid sattusid kokku, sest talv oli soe, mis vähendas küttekulusid lindude kasvatamisel ja ka sööda hind oli soodne. Praegu on suur küsimus, millist kasumit võib linnuliha tootmiselt edaspidi oodata. Firma on tegemas suuri investeeringuid ja kui need valmis saavad, siis selgub tegelik kasumiteenimise võimekus. Kui investeeringud on suuremas mahus tehtud ja ka võlga vähendatud, siis pikemas perspektiivis on tekkimas korralik dividendiaktsia.
Ignitis (IGN1L) raporteeris I kvartali majandustulemused. Leedu energiakontserni puhul kasutan vaid puhastatud numbreid, mis ei sisalda ühekordseid tulusid ja kulusid (adjusted). Esimese kvartali EBITDA kerkis 3,7% võrra ja jõudis 188,5 miljoni euroni. Samas langes puhaskasum 4,3% võrra, jäädes 107,8 miljoni euro tasemele. Ignitis avaldab investoritele EBITDA prognoosi vahemiku, mis jäeti muutmata ja käesolevaks aastaks oodatakse endiselt 500-540 miljoni euro täitumist. Aktsionäre huvitab rohkem puhaskasum, suure tõenäosusega jätkub trend, kus puhaskasumi muutus jääb alla EBITDA kasvule. Esimese kvartali ja ka eelmise aasta tulemused kinnitasid seda, analüütikute prognoosid tulevaste perioodide kohta näitavad sama trendi. Põhjused on kirjas allpool, Ignitise aktsiat hinnatakse nii madalalt, et puhaskasumi püsimine sarnasel tasemel ei tohiks olla probleem.
Ignitis avaldas strateegilise plaani aastateks 2025-2028. Paljud näitajad olid juba varem teada, eelkõige huvitavad 2028. aasta numbrid, mis on uueks infoks. Leedu energiakontsern prognoosib, et 2028. aastal teenitakse EBITDA tasandil 600-680 miljonit eurot. Ignitis on varasemalt andnud väga konservatiivseid prognoose, mille tõttu on pidevalt ootusi ületatud. Üsna julgelt võib arvestada 680 miljoniga, 2024. aasta EBITDA oli 528 miljonit eurot, mis annab nelja aasta kasvuks ligi 29%. Samas ei tasu loota, et puhaskasum tõuseb nii palju, peamiselt tuleb erinevus amortisatsioonist ja intressikuludest. Strateegilise plaani kohaselt investeeritakse kõvasti ja see tõstab edaspidi amortisatsiooni, sest miski ei kesta igavesti ning raamatupidamises kantakse iga kuu veidikene asjade väärtusest maha. Uute investeeringute rahastamiseks võetakse laenu, mis toob paratamatult kaasa suuremad intressikulud. Aktsionäri jaoks on väga olulised dividendid, siin ei ole poliitika muutunud, igal aastal tõstetakse dividendimakset 3% võrra. Nii jõuab 2028. aasta eest makstav dividend 1,49 euroni ühe aktsia kohta. See on küll brutos, sealt peab Leedu riik tulumaksu kinni, milleks on eraisikutel 15% ja ettevõtetel tõsteti nüüd 16% peale. Nädisportfelli investeeringud on firma nimel ja tegelikult on see parem viis Leedust dividende saada. Kuna maksustamine toimub juba Leedus (välismaal), siis on ettevõtte puhul võimalik kinnipeetud tulumaks EMTA-le deklareerida ja selle võrra saab vähendada enda tulevast maksukohustust, kui võtta oma firmast välja dividende.
Krüptoraha valdkonnas väärib märkimist, et Bitcoin tegi uue rekordi, kui hind käis ära üle 111000 dollari taseme. Bitcoin domineerib tugevalt, sest tema väärtus moodustab kogu krüptoturust 63%. Teisel kohal asub Ethereum, mille hind on kaugel tipust ja samasugune olukord kehtib veel paljude väiksemate krüptode puhul.
JLP (Jupiter Liquidity Provider) osaku hind tõusis kuuga ligi 10%. Peamiselt tulenes see krüptode hinnatõusust, JLP fondi laekuvad teenustasud olid madalal tasemel, keskmiselt saab rääkida 15% (APY) tootlusest.
Vfatis on tootlus olnud viimasel ajal väga kehv, mida näitab ka viimane väljavõte. Peamiselt mõjutab konto väärtust KLIMA ja AERO kõikumised. Tasud on AERO-des, mille kogus küll pidevalt kasvab, samas hind langes niipalju, et vähenes saadud tasude väärtus dollarites. Praegu on raha liikunud Bitcoini, kuid krüptoturu siseselt käib kõik tsüklitena ja mingil hetkel jõuab järg väiksemateni. Kirjutamise hetkel asub Aerodrome (AERO) suuruselt 125. kohal, kui tõus jõuab väiksemate krüptodeni, siis need reeglina kasvavad kordades. Vfati konto väärtuseks koos tasudega on 369,90 dollarit. Rahakotis tõi positiivse muutuse Ethereumi tõus, koos Vfatiga tuleb kokku 394,18 dollarit ehk arvesse läheb 347,23 eurot, mis langes kuuga ligi protsendi võrra.
Mintoses on tootlus soovitust madalam, paremaid pakkumisi leiab järelturult. Näiteks ESTO laenud on põhiturul vaid 8% intressimääraga, samas õnnestub neid vahepeal osta järelturult 11% tootlusega. Kui veidi vaeva näha, siis aitab järelturul tegutsemine madalama tootlusega perioodi üle elada. Konto väärtus tõusis kuuga 0,85% võrra.
DelfinGroup on Mintoses suurim investeering, seega on oluline jälgida laenuandja majandustulemusi. Esimese kvartali olulisematest näitajatest kerkisid tulud 17,5 miljoni euroni, mis tähistab uut rekordit, kasvades aastaga 23%. Kasumlikkuse vaatest jõudis EBITDA 5,6 miljoni euroni (+11%) ja puhaskasumisse maandus 1,8 miljonit eurot (+9%). Kasutatud kaupade müük tõusis 31% ja see tõestab, et antud ärivaldkond töötab kenasti ka heal ajal. Seni olin arvamusel, et kasutatud kaupu ostetakse rohkem kriisi ajal ja muidu eelistatakse uusi tooteid. Tuleb välja, et ainult raha ei mängi rolli, vaid saab rääkida suuremast taaskasutusest, mis on kliima seisukohast väga positiivne. Leedus tehakse esimesi samme, kõik kolm ärivaldkonda on ka seal avatud ehk tarbimislaenud, pandilaenud ja kasutatud kaupade müük. Põhitegevus toimub siiski Lätis, kuigi esimesed numbrid on olemas Leedu kohta, esialgu on laenude maht veel väike, moodustades veidi üle protsendi kogu DelfinGroupi portfellist. Äri kasvatamine Leedus huvitab eelkõige aktsionäre, siiski maandab kahes riigis tegutsemine riske ka võlausaldajate jaoks.
Funderbeamis püsis Venture indeks sarnasel tasemel 500 punkti läheduses. Üheks positiivseks teguriks on Tallinna börsi taastumine, kui tõus jätkub, siis tekib soodne võimalus liikuda edasi börsile. Funderbeamis ei jõua ettevõtete väärtus õiglasele tasemele, kui ei toimu mingisugust kardinaalset muutust. Suuremad Funderbeami ettevõtted on võimelised börsile minema, kuigi sellega kaasnevad üsna suured kulud. Üheks kohustuslikuks nõudeks on näiteks osaühingu ümbervormistamine aktsiaseltsiks. Primostar Groupi aktsiate pakkumine lõppes äsja, märkimise tulemusi pole veel avaldatud, kuid üle pika aja julgetakse jälle börsile minna. Kui mõned edukad näited on olemas, siis annab see teistele ettevõtetele kindlust juurde. Konto väärtus kasvas kuuga 4,3% võrra, endiselt sõltub kõik päris palju viimasest hinnast, mis võib tulemust märgatavalt mõjutada. Funderbeami kontol on jätkuvalt vaba raha 44,14 eurot ja see nägi mai viimasel tunnil välja selline:
Shroomwell (endine Chaga) avaldas I kvartali raporti. Esimese kvartali käive jõudis 509 tuhande euroni, kasvades aastaga 4% võrra. Strateegia osas on tehtud muudatusi, tooteid valmistatakse teistele firmadele, eksporditakse toorainet (raviseeni) ja samal ajal müüakse enda kaubamärgi alt. Silma jäi töötajate arvu suur langus, kui veel aasta lõpus oli 40 töötajat, siis nüüd on alles jäänud 28 inimest. Selle kohta ka küsiti Funderbeamis ja kommentaaride alt saab lugeda, et tõstetakse efektiivsust ja osa teenuseid ostetakse sisse.
Suletud investeeringud: Lendermarket (realiseeritud kasum 511,06 eurot, viimane info mai 2024 kokkuvõttes).
Näidisportfelli väärtus jõudis mai lõpu seisuga 10942,99 euro tasemeni, kasvades kuuga 3,18% võrra. Aktsiaturgude tootlused olid veel kõrgemad, parimat tulemust näitas Tallinna börs (OMXT +6,11%). Ameerika Ühendriikide börsi tõus oli sarnane, seekord jäi dollari langus minimaalseks (S&P 500 eurodes +5,95%). Euroopa aktsiate jaoks oli ka väga hea kuu (STOXX 600 +4,02%). Börse mõjutavad jätkuvalt uudised Donald Trumpi tollimaksude kehtestamise kohta. USA ja Hiina jõudsid ajutisele kokkuleppele, mis hoidis ära kõige hullema. Mõlemad olid nõus tariife langetama, selle kohaselt kehtivad USA kaupadele 10% tariifid ja Hiina peab maksma 30% tollimaksu. Arvestades, et varem kehtis vastavalt 125% ja 145% maksumäär, siis oli see oluline edasiminek. Samas ähvaradas Trump Euroopa Liitu 50% tariifidega, mis pidi esialgu hakkama kehtima 1. juunist, aga siis otsustas tähtaja edasi lükata 9. juuli peale. Trump muudab tihti enda otsuseid ja see toob kaasa suure määramatuse, mis teeb ettevõtete elu ülimalt keeruliseks.
Artikkel on informatiivse eesmärgiga ja siin avaldatud arvamusi ei saa võtta soovitusena. Iga investeeringuga kaasneb risk, enne raha paigutamist tee ära oma kodutöö.
Kommentaarid
Postita kommentaar