Märts 2023 kokkuvõte
Aasta kolmas kuu oli keeruline, peamiselt tuli tagasilöök Clevoni ülevõtupakkumise uudisest, mis saatis aktsia vabalangusesse. Pikemalt tuleb juttu East West Agrost, mille aktsiad on nüüd uue investeeringuna portfellis olemas. Tegemist on juba teise investeeringuga põllumajandusse, varasemalt lisandus portfelli Linas Agro. Seni on valdkonna investeeringud ennast õigustanud. Ostsin juurde Modera aktsiaid, sest ettevõte on pidevalt suutnud enda käibe- ja kasumiprognoose ületada. Vaatamata mõningatele tagasilöökidele on õnnestunud 15-kuu jooksul kolme võrdlusindeksit selgelt edestada.
LHV väärtpaberikonto (kustutasin konto andmed) nägi 31. märtsi seisuga välja niimoodi:
LHV konto langes kuuga üle 3 protsendi, peamiselt Clevoni tõttu, ka Linas Agro aktsia hind andis järgi peale head minekut. Kontole on alles jäänud väga vähe vaba raha, üldiselt on hea, kui on varuks kuiva püssirohtu, et saaks vajadusel langust ära kasutada. Lähiajal on tulemas IuteCrediti intressid ja laekumas on dividendid.
Clevon, varasema nimega Cleveron Mobility (CLEV) tegi lõpuks ülevõtmispakkumise, või siis ikkagi ei teinud. Keeruline on öelda, sest rahalist vabatahtlikku ülevõtupakkumist ei avaldatud, kusjuures varasem börsiteade kinnitas selle tulekut. Juriidiliselt peaks olema tegemist õigustatud ootusega, kuigi mul erialane haridus puudub. Näitena võiks tuua, et õigustatud ootuse kohaselt saab pensionär iga kuu 5-kuupäeval enda pangakontole väljateenitud pensioni. Nüüd, kui pensionipäev on käes, ütleb valitsus, et me tegelikult ikka ei tee ülekannet, sest meil on vaja kulusid kärpida või midagi sellist. See oleks ennekuulmatu, aga Clevoni puhul on sarnane olukord. Clevoni vabatahtliku pakkumise sisuks on vahetada oma Clevoni aktsiad Clevon Investorsi vastu, suhtega üks-ühele. Sellisel juhul muutub investeering täielikult ebalikviidseks, sest Clevon Investorsi aktsiatega ei hakata börsil kauplema. Ostmiseks või müümiseks tuleks ise leida teine osapool. Näidisportfelli puhul langeb see valik ära, sest ei soovi endale portfelli aktsiaid, millega ei saa kaubelda, lisaks puudub turuhind ja väärtus tuleks leida teistmoodi. Tuleb küll tunnistada, et näiteks Funderbeami pankroti puhul võib samasugune olukord tekkida. Siiski ei soovi vabatahtlikult mittekaubeldavat väärtpaberit portfelli lisada, kui on veel teisi võimalusi. Hetkel on veel 2 võimalust, millest esimene on aktsiate müümine turul ja teine valik on jääda ootama ülevõtupakkumist. Viimase kohta on info börsiteates olemas aga lauses tuuakse välja 2 eeldust. Kõigepealt peab Clevon Investorsi alla koonduma 90% + 1 aktsia (viimase seisuga omatakse 88,06% aktsiatest) ja õnnestub leida investor, kes finantseerib siis juba kohustusliku ülevõtupakkumise tegemist, mille eest määratakse õiglane hüvitis. Viimane on üsna lai mõiste ja konkreetse hinna leidmiseks võib olla mitu valikut, näiteks kolme kuu keskmine hind. Põhjuseks, miks rahalist pakkumist ei tehtud, toodi välja vajadus suunata vahendid Clevoni äritegevusse. Kokkuvõttes suur pettumus, midagi sellist ei osanud oodata, pigem oli küsimus, mis hinna pealt pakkumine tehakse. Aktsia hind kukkus kivina, mida on näha ka LHV konto ülevaatest. Oman Clevoni aktsiaid ka teiste kontode alt ja ligi pool aktsiatest vahetasin Clevon Investorsi vastu, tuleb küll märkida, et usaldus juhtkonna vastu langes oluliselt. Firma tuleviku suhtes oleks hea, kui keegi eeltoodud käitumise tõttu kohtusse ei pöördu, sest protsess võtab kaua aega ja uue rahastuse leidmisega on Clevonil kiire. Raha loodetakse tõsta riskikapitali käest ja nad ei saa investeerida börsil kaubeldavatesse ettevõtetesse. Esialgu on vaja kätte saada veidi üle 90% osalus ja First Northilt lahkuda ning siis leida kiiresti lisakapitali. Lähiajal jälgin aktsia hinda ja vaatan, kuidas õnnestub Clevon Investorsil osalust kasvatada ja siis otsustan mida edasi teha. Praeguse seisuga on täiesti selge, et vastu tuleb võtta korralik kahjum.
East West Agro (EWA1L) aktsiad lisandusid uue investeeringuna portfelli. Tegemist on veel ühe ettevõttega, mis tegeleb põllumajanduse valdkonnas, varasemalt olen ostnud Linas Agro aktsiaid. Üheks põhjuseks on asjaolu, et väga vähesed inimesed investeerivad põllumajandusse ja see loob head eeldused suure tootluse teenimiseks. Vastupidise näite saab tuua korterite üüriturult, mis oli ülipopulaarne investeering ja reeglina läheb siis midagi valesti. Vaadates suurt pilti, siis maailma rahvastik kasvab kiiresti, iga surma kohta on praegu kaks sündi. Seega nõudlus toidu järele kindlasti kasvab, teine pool on pakkumine, mis suure tõenäosusega kannatab. Olulist rolli mängivad kliimamuutused, mis toovad kaasa ekstreemsusi, näiteks põuad ja üleujutused. Lisaks võiks veel välja tuua kõrbestumise, mis puudutab rohkem kui 110 riiki. Põhjuseid on veelgi, samas Balti riikides on olukord valdavalt hea. East West Agro müüb Massey Ferguson-i traktoreid Leedus, omades ainuõigust, tegevusvaldkond on laiem, näiteks saab firma käest osta varuosi ja rentida tehnikat.
Äsja lõppes 2022. majandusaasta, kõik olulised näitajad kasvasid (käive, kasum, kasumi marginaal). Kasum aktsia kohta (EPS) oli 3,39 eurot (2021. aastal 2,05 eurot). Firma bilanss on väga tugev, sest võlga on 0,32 miljonit eurot, samas pangakontodel seisab 2,4 miljonit eurot (tuntud kui raha ja raha ekvivalendid). Klassikaline lähenemine on, et P/E (hinna/kasumi) suhte leidmiseks jagatakse aktsia hind EPS-iga ja sel juhul tuleks suhtarvuks ostuhinna pealt 4,9. Kuna raha on bilansis rohkem kui võlga, siis on lubatud P/E suhte arvutamises teha erand. Turuväärtusele tuleb liita juurde võlg ja maha lahutada bilansis olev raha. East West Argol on täpselt miljon aktsiat, seega on hea lihtne arvutada. Rehkenduse tulemusena kujuneb P/E suhteks 4,3 ehk aktsia muutub veel odavamaks. Korrektsuse mõttes tuleks lisada, et kui vaba raha pealt teenitakse intressitulu, siis tuleks see kasumist maha arvata. EV/EBITDA on üks näitaja, mille põhjal muutub aktsia veel eriti odavaks. EV on Enterprise Value, mille leidmiseks tuleb turuväärtusele juurde liita võlg ja sealt maha lahutada bilansis olev raha. EBITDA kohta öeldakse reeglina kulumieelne ärikasum, East West Agrol oli see 2022. aastal 4,43 miljonit eurot. EV/EBITDA suhtarvuks tuleb 3,3 ja sellist numbrit kohtab harva, tavaliselt on ettevõtetel arvestatav võlakoorem, mis tõstab suhtarvu, kuid East West Agro tugev bilanss muudab kokkuvõttes aktsiad fundamentaalselt väga odavaks. Suure tõenäosusega võib edaspidi oodata korralikku dividenditulu, sest võla tagasimaksmiseks pole vahendeid vaja ja raha bilanssi kuhjamine ei ole mõistlik tegevus. Viimati maksti dividendidena välja 60 senti aktsia kohta (2021. aasta eest) ja just avaldati uudis, mille kohaselt makstakse dividende 1,7 eurot. See tõstis oluliselt aktsia hinda, ostuhinna pealt kujuneb brutos dividenditootluseks veidi üle 10%, tuleks küll arvestada, et Leedu riik peab dividendidelt kinni 15% tulumaksu. Enlighti analüütikud prognoosisid omanikutuluks 1,25 eurot, dividendi suurus tuli positiivse üllatusena. East West Agro prognoosib 2023. aastaks veidi tagasihoidlikumaid kasuminumbreid, EBITDA peaks ulatuma 4 miljoni euroni ja maksueelne kasum 3,5 miljoni euroni (2022. aasta võrreldav näitaja oli 3,98 miljonit eurot).
Negatiivse poole pealt võiks välja tuua, et aktsiad on First Northi nimekirjas ja kauplemismaht on tagasihoidlik. Börsil on orderid kohati väga hõredalt ja ka ostu- ja müügihinna vahe võib olla lai. Aktsiate ostmine võib olla keerulisem kui müümine, sest aeg-ajalt ostetakse tagasi oma aktsiaid (tender offer) ja see tekitab likviidsust nendele, kes soovivad suuremat kogust müüa. Vähemalt viimased 2 sellist pakkumist on tehtud üle turuhinna. Üks näitaja, mille põhjal ei ole aktsia väga odav on P/B suhtarv, milleks tuleb 1,6. Ehk ettevõtte turuväärtus on 1,6 korda suurem omakapitalist, näiteks Ignitise ja Linas Agro puhul jääb suhtarv alla ühe. Kokkuvõttes on plaan aktsiaid pikaajaliselt omada ja korjata aastate jooksul dividenditulu. Kui turg peaks pakkuma võimalust aktsiaid odavamalt juurde osta, siis kasutan võimalust. Enlighti analüütikud hindavad baasstsenaariumi järgi aktsia väärtuseks 22 eurot, analüüs tuli peale aktsiate soetamist.
Linas Agro (LNA1L) kohta avaldas Enlight uue analüüsi. Baasstsenaariumi järgi tõsteti hinnasiht 2,06 eurole, varasema 2,02 euro pealt. Käesoleva majandusaasta puhaskasumi prognoosi kergitati veidi ja järgmiste aastate numbrid jäid sisuliselt samaks. Kokkuvõttes oli analüüs pettumus, sest ootasin palju suuremat hinnasihi tõstmist. Minu arvates on Enlighti prognoosid endiselt liiga madalad, näiteks ei oota nad jooksva majandusaasta teisel poolel kasumi teenimist. Suure tõenäosusega analüütikud eksivad ja tegelikult on nad viimasel ajal Linas Agro tulemuste osas kõvasti mööda pannud ning numbrite alahindamise vallas ollakse järjekindlad edasi. Näiteks teise kvartali puhaskasum ületas Enlighti enda ootust rohkem kui 1200% (number on pärit viimasest analüüsist). Tegemist on finantsanalüüsiga ja selles valdkonnas on eksimused kordades tavalised, Enlighti viimase näite puhul on vea suurus juba 13 korda.
Modera (MODE) avaldas mitu uudist, neist kõige olulisem oli prognooside tõstmine, mille kohaselt lõpetatakse 2023. aasta kasumis. Kuigi ka käibeootust tõsteti natukene, siis algselt planeeritud 635 tuhande eurose kahjumi asemel prognoositakse nüüd 365 tuhande eurost kasumit. Esialgne ostuidee oli peamiselt ülesehitatud 2024. aasta kasumiprognoosile, mille kohaselt teenitakse 1,846 miljonit eurot kasumit ja siis jääks P/E suhtarv veidi alla nelja. Turg ei pööranud uudisele tähelepanu, kuid mulle annab kindlust juurde, et pidevalt suudetakse enda prognoose ületada. Teine oluline uudis peitus aktsionäride erakorralise koosoleku otsustes. Nimelt tehakse uus aktsiate pakkumine, mis oli juba varem planeeritud, kokku müüakse 120 tuhat aktsiat 4,5 eurose hinna pealt. Ülemärkimise korral võidakse mahtu tõsta 240 tuhande aktsiani. Arvan, et tegemist on ka viimase raha kaasamisega, sest järgmise aasta oodatavad majandustulemused loovad tugeva aluse kasvamaks edaspidi omavahendite arvelt ja lisaks muutub Modera pankade silmis tugevamaks. Aktsiate emiteerimine veidikene lahjendab osalust, samas maht on üsna väike. Enne pakkumist oli Moderal ligi 1,59 miljonit aktsiat. Ostsin juurde 40 Modera aktsiat 4,50 euro pealt. Peamiselt oli 2 põhjust: esiteks tuli positiivse üllatusena, et juba käesoleval aastal jõutakse kasumisse ja teiseks säästan börsilt ostes raha, sest tehingutasu ei ole, aktsiate märkimine maksab LHV pangas 3 eurot. Moderat olen kindlasti nõus juurde ostma, kui tulevikuperspektiivides midagi halvemuse poole ei lähe ja samas saab aktsiaid odavamalt soetada. First Northile omaselt on ordereid suhteliselt hõredalt ja vahel müüakse börsi üldise languse käigus aktsia suurde miinusesse.
Mintoses kasvas kuuga laenujääk ligi 14 miljoni võrra, mis on suurim kasv rohkem kui aasta jooksul. Intressimäärad seetõttu langesid, kuu alguses õnnestus veel osta DelfinGroupi väärtpabereid 15% tootlusega, kuu lõpu poole tuli leppida 13,5% tulukusega. Tegelikult on tootluse langus pigem normaliseerumine ja sellel on positiivne mõju nii Mintose tuludele läbi mahtude kasvu, kui ka DelfinGroupi intressikulude vähenemise näol. Endiselt tunnen ennast kõige kindlamalt DelfinGroupi väärtpabereid omades, mille taga on omakorda 10 laenu. Tähtaeg on pikk, reeglina üle 3 aasta, sest siis on kõige kõrgem tootlus.
Lendermarketi kontole on hakanud laenud tagasi tulema, sest neid ei ole enam võimalik pikendada. Praegu on mõttekohaks, mida edasi teha. Üks variant on jätta väike osa kasumist kontole ja need paigutada pikaajaliselt 18% tootlusega Creditstari laenudesse. Risk on kindlasti suurem kui DelfinGroupi laenude puhul Mintoses, samas on nüüd juba oluline vahe tootluses. Kui kõik läheb hästi, siis on raha investeeritud pikaks ajaks ja kõrge tootlusega ning omamoodi huvitav on näha, mis saab edasi. Varasemalt otsustasin Creditstari ohumärkidele jõuliselt reageerida, nüüd on võimalus väikese panusega näha, kas väljumine oli õigustatud. Vähemalt 500 eurot on plaanis lähiajal välja kanda, mis läheb Mintose kontole või aktsiate ostmiseks.
Funderbeamis madalad hinnad püsivad, Venture indeks teeb uusi kõigi aegade põhju. Kuuga langes konto väärtus ligi 2%, endiselt on arvel vaba raha 3 eurot. Võrreldes Venture indeksiga on läinud väga hästi, sest enamik investeeringuid sai tehtud 2022. aasta jaanuaris ja võrreldes praeguse seisuga on indeks kaotanud poole enda väärtusest. Madalad hinnad ei ole reeglina põhjustatud halbadest majandustulemustest, vaid muudest asjaoludest, näiteks madal likviidsus ja Funderbeami risk. Portfellis olevast 12 ettevõttest on praegu kõige keerulisemas seisus Ampler Bikes, ilmselt saab käesoleva aasta suvi otsustavaks. Portfelli puhul on hea see, et ilma tehinguid tegemata muutuvad osakaalud. Näiteks Ampleri osakaal on muutunud väga madalaks ja seetõttu mõjutab keerulises seisus olev firma portfelli üha vähem. Need ettevõtted, kellel läheb paremini, muutuvad järjest olulisemaks portfelli tootluse tegemisel. Eesmärk on teha võimalikult vähe müügitehinguid, sest mitmed uuringud tõestavad, mida vähem tehinguid teha, seda parem. Väga headeks investoriteks on saanud inimesed, kes on kas ära surnud või siis on enda panga koodid ära kaotanud. Psühholoogiliselt on lihtne võtta kasumit, samas kahjumiga leppimine on keeruline ja seetõttu tehakse halbu otsuseid. Tihti piiratakse kasumid ära ja lastakse kahjumitel joosta. Funderbeami konto nägi märtsi viimasel tunnil välja selline:
CostPocket saavutas veebruaris mitu uut rekordit. Kuukäive jõudis esimest korda 52 tuhande euroni, lisaks liitus teenusega ligi 1600 firmat. Kõige tähtsamaks numbriks pean MRR-i, mis on lühend inglise keelsetest sõnadest Monthly Recurring Revenue ja eesti keeles võiks seda nimetada igakuiseks korduvaks tuluks. Tegemist on müügituluga, mida võib ülisuure tõenäosusega oodata ka järgmisel kuul. Reaalses elus tuleb küll arvestada veel kahe asjaoluga, nimelt mingi osa klientidest loobub teenuse kasutamisest, samas teiselt poolt tuleb juurde uusi liitujaid. CostPocketi puhul meeldib just roboti kasutamine, sest sel juhul ei teki tööjõukulu ja sisuliselt liigub iga müügist saadud täiendav tulu otse kasumireale. Hea on näha, et Poolas suudeti palju uusi kliente võita, seal võiks olla neil suur ärivõimalus, sest digitaliseeritus on madal ja turg on suur. Praegu ollakse rahaliselt kerges plussis ja see võimaldab otsustada, kui palju finantsvahendeid turundusse suunatakse. Kokkuvõttes on tegemist äriga, kus kulud on suhteliselt fikseeritud ja iga täiendav euro, mis saadakse tuluna, jõuab suures osas kasumisse. Kuna ollakse kiires kasvufaasis, siis esialgu valitakse kasumi teenimise asemel uute klientide saamine. Praeguses faasis on läbikukkumise risk väike, selleks peaks firma ise mingisuguse suurema probleemi tekitama, mis tooks kaasa paljude klientide lahkumise. Investeerimise perspektiivist võiks ühe miinusena välja tuua väga kõrge P/S (turuhinna/müügi) suhtarvu. Arvan, et võrreldes teiste Funderbeami ettevõtetega ongi üheks suureks erinevuseks, et mingil hetkel jõuab suur osa täiendavast tulust otse kasumisse. Negatiivse poole pealt saab veel mainida laia ostu- ja müügihinna vahet, madalat käivet ja väikest investorite arvu, kes osakuid omavad.
Huum avaldas 2022. aasta kasumi, milleks kujunes 1,82 miljonit eurot. 2021. aastal suudeti teenida 2,24 miljonit eurot, seega kasumi osas tuli väike tagasilöök. Mullu kasvas käive ligi 30%, seega kokkuvõttes tuli leppida madalama marginaaliga ehk tarbijatele ei õnnestunud kõiki kulusid edasi kanda. Osaku viimase hinna pealt tuleb P/E suhteks 8,4. Huumi jaoks tegi aasta keeruliseks ülikõrge elektri hind, mis näib nüüd taanduvat. Investeerimise perspektiivist on sektor huvitav, sest saunakultuur on nüüd levimas terves maailmas. Normaalses ärikeskkonnas kehtib ka loogika, et reeglina tõuseb kasum kiiremini kui käive ja eriti kehtib see korraliku müügikasvu puhul.
Siidrikoda avaldas suure hilinemisega enda III ja IV kvartali tulemused. Üldiselt on tegemist halva tavaga, investorid on huvitatud võimalikult värskest informatsioonist aga vähemalt vabandati. Majandustulemused jäid oodatust selgelt nõrgemaks, firma käivet oli võimalik juba varem avalikest allikatest teada saada ja nii ei tulnud näitajad suure üllatusena. Positiivse poole pealt võiks välja tuua mitu asjaolu. Vaatamata käibe vähenemisele, suudeti teenida arvestatavat kasumit ja kasvu näitasid muud äritulud. Aasta lõpetati 159 tuhande eurose kasumiga (2021. aasta kasum oli 27 tuhat eurot), viimase hinna põhjal kujuneb turuväärtuseks 1,12 miljonit eurot. See tähendab, et P/E suhe on 7,0 ja kasvufaasis ettevõtte puhul võib lugeda ikkagi odavaks. Näiteks 2023. aastaks prognoosib Siidrikoda 100% käibekasvu, sest panustatakse Hiina turu peale, varasemad pingutused rikkusid ära ülikarmid koroonapiirangud. Siidrikoja toodetel on piisav juurdehindlus, mis võimaldab ka väiksema käibe juures kasumit teenida. Funderbeamis opereerivad paljud ettevõtted väga õhukese kasumimarginaaliga ja kui müük jääb nõrgemaks, siis tavaliselt jäädakse suurde kahjumisse, sest katmist vajavad veel ka püsikulud. Nüüd juba rohkem Kodase kaubmärgi all tuntud Siidrikoja puhul on mitmeid aastaid olnud ootus, et kohe hakkab käive kiiresti kasvama, kuid erinevatel põhjustel ei ole tõelist edu veel saavutatud. Samas töö on pidevalt käinud, tootearenduses saab esile tuua edusamme ja leitud on teisi ärivõimalusi, suuresti tänu looduskaunile asukohale. Esialgu loodan, suudetakse käesoleva aasta müük kahekordistada ja Hiina turule siseneda. Kui kõik läheb hästi, siis Hiina turg on meie mõistes põhjatu, sinna saab müüa meeletutes kogustes.
Näidisportfell lõpetas märtsi 10344,67 euro peal, kuuga tuli vastu võtta 1,32% kaotus. Aktsiaturgudel ei toimunud suuri muutusi kuu kokkuvõttes, kuigi vahepeal olid pangandussüsteemis ärevad ajad. Tallinna börs langes veidi (OMXT -1.13%) ja ka Euroopa aktsiad jäid miinusesse (STOXX 600 -0.71%). Kõige paremini läks Ameerika Ühendriikide börsil, plussi vähendas oluliselt dollari nõrgenemine (S&P 500 eurodes +0,94%).
Artikkel on informatiivse eesmärgiga ja siin avaldatud arvamusi ei saa võtta soovitusena. Iga investeeringuga kaasneb risk, enne raha paigutamist tee ära oma kodutöö.
Kommentaarid
Postita kommentaar