Märts 2025 kokkuvõte

Ülevaates kirjutan Enefit Greeni aktsiate ülevõtmispakkumisest, kuigi neid väärtpabereid portfellis ei ole. Väljaostu mõju on palju laiem, sest vabaneb suur hulk kapitali, mis hakkab uut investeeringut otsima. Krüptoraha investeering Vfatis jäi alles, aga ühe positsiooni vahetasin ümber. Mintoses ei tulnud oodatud intresside langetust, laenude väljavõte näeb teistsugune välja, sest on tehtud olulisi muudatusi. Põhjendan, miks hajutan nii vähe, kuigi Mintos on vastupidisel arvamusel. Majandustulemused avaldas Modera ja Funderbeamis raporteeris enda näitajad Belief.

LHV väärtpaberikonto (kustutasin konto andmed) nägi 31. märtsi seisuga välja niimoodi:


Konto väärtus vähenes kuuga ligi 1% võrra. Aktsiad tervikuna langesid ja IuteCrediti võlakirjade väärtus veidi kasvas.

Enefit Greeni aktsiate ostuks tegi Eesti Energia vabatahtliku ülevõtupakkumise hinnaga 3,40 eurot ühe aktsia kohta. Praegu omab Eesti Energia 77,17% Enefit Greeni aktsiatest ja osalus tahetakse tõsta vähemalt 90% tasemele ja lahkuda börsilt. Kui nimetatud tähis saavutatakse, siis saab ülejäänud aktsiad jõuga ära võtta. Sisuliselt kaob investoril valikuvõimalus, kas ta soovib müüa või mitte, aktsiad võetakse väärtpaberikontolt ära ja raha kantakse asemele ning kõik on seadusega kooskõlas. Praegu saavad investorid vabatahtliku ülevõtupakkumise puhul otsustada, kas nad soovivad enda aktsiad müüa 3,40 euro tasemelt või mitte. Olen üsna veendunud, et pakkumise tulemusena saadakse kätte vähemalt 90% suurune osalus ja ratsionaalselt kaalutledes ei ole põhjust vastu punnida. Päev enne pakkumise avaldamist jäi Enefit Greeni aktsia sulgemishinnaks 2,32 eurot ja sellega võrreldes on 3,40 eurot väga hea pakkumine. Kuigi aktsia hind liikus pikemat aega allamäge ja viimasel ajal müüsid ennast välja Leedu pensionifondid. Börsiteates toodi välja viimase kolme kuu keskmine hind, milleks oli 2,68 eurot ja see tähendab 27% preemia maksmist. Börsile tulles oli aktsia hinnaks 2,90 eurot ja lisaks maksti igal aastal dividende. Arvestades varasemaid ülevõtupakkumisi, mis on tehtud Tallinna börsil, siis saab antud pakkumise nimetada väga heldeks. Silma jäi ka pettunuid investoreid, osa neist paigutas raha väga pika perspektiiviga ehk aktsiaid osteti pensionipõlveks. Parematel päevadel jõudis aktsia hind 5 euro lähedusse ja graafikult on näha, et enamuse börsil oldud ajast oli aktsia hind kõrgem kui 3,40 eurot.

Enefit Greeni aktsiate väljaostmise mõju on palju suurem, sest vabanemas on 205 miljonit eurot, mis hakkab uut kodu otsima. Eesti Energia kavatseb pakkuda võlakirju, mille maht on kuni 50 miljonit eurot ja eeldatavasti liigub osa raha sinna. Antud pakkumine ei tundu küll väga atraktiivne, sest intressiks on 5% aastas, näiteks eelmise aasta suvel emiteeriti rahvusvahelistele investoritele võlakirju 7,875% tootlusega. Üsna loogiline on eeldada, et osa rahast läheb Ignitise aktsiate ostmiseks, sest tegutsetakse samas sektoris ja Balti börsil rohkem valikuid ei ole. Ignitise ärivaldkond on küll oluliselt laiem, positiivset mõju oli siiski näha, uudise avaldamise päeval tõusid Leedu energiakontserni aktsiad ligi 4% võrra. Tuge saavad ilmselt põhinimekirjas olevad Tallinna börsi aktsiad ja osa rahast liigub ka lõunanaabrite börsidele. Ajakava järgi saabub rahalaev 16. mail, siis kantakse Enefit Greeni aktsiate müügist saadud vahendid pangaarvele neile investoritele, kes ülevõtupakkumisega nõustusid. Saab öelda, et raha hakkas juba varem liikuma, sest uudise avaldamise järel läks kauplemise käive lakke, Enefit Greeni aktsiate müüjad pidid leppima küll veidi kehvema hinnaga kui 3,40 eurot.

Modera (MODE) avaldas 2024. aasta majandustulemused, mis jäid alla ettevõtte prognoosidele. Mitmed projektid lükkusid edasi, aga käesoleva aasta osas on automüügi tarkvara arendaja oluliselt positiivsem. Eelmine aasta lõpetati 415 tuhande eurose puhaskahjumiga, mis jäi oluliselt alla 143 tuhande eurosele puhaskasumi prognoosile. Tulemused jäid alla ka 2023. aasta näitajatele, sest siis tuli puhaskahjumiks 95 tuhat eurot ja lisaks jäid tulud 4% võrra nõrgemaks. Seni ei ole investeering tööle hakanud ja avaldatud prognoosid olid liiga optimistlikud, osaliselt saab põhjuseks tuua nõrgema majanduse. Modera püüab kasvatada püsiva iseloomuga tulusid, mis ei ole veel piisaval tasemel, et stabiilselt kasumit teenida. Kui saavutatakse tase, kus püsivad tulud katavad ära kulud ja oluline osa jõuab ka kasumisse, siis on kõik väga hästi. Tekib oluline eelis võrreldes tavapärase ettevõttega, kes alustab igakuist müüki nullist, mis mängib rolli just suuremate kriiside ajal. Sisuliselt muutub ettevõte kriisikindlaks, lisaks on võimalik veel kulusid kärpida. Kuigi Modera tulemused ei ole viimasel ajal ootustele vastanud, on siseringi kuuluvad inimesed pidevalt aktsiaid juurde ostnud. Reeglina on see väga hea märk, sest nemad omavad kõige rohkem infot.

Krüptoraha valdkonnas jätkus langus, mille peamiseks põhjuseks saab pidada USA börside kukkumist. Krüptosid vaadeldakse kui riskivarasid, lühiajalised hinnaliikumised on väga sarnased tehnoloogiasektori aktsiate kõikumistele, mida iseloomustab Nasdaqi indeks. Tavaliselt liigub hind võimendusega mõlemas suunas, näiteks kui Nasdaq langeb 2% võrra, siis Solana kaotab 6% oma väärtusest.

JLP (Jupiter Liquidity Provider) osaku hind langes kuuga 9%, mille põhjustas krüptode langus ja dollari oluline nõrgenemine. JLP fondis on kõige suurema osakaaluga Solana, mille hind on jaanuaris saavutatud tipust kaotanud veidi üle poole. Ethereum on ka kõvasti langenud, Bitcoin on pidanud paremini vastu. Fondi laekuvate teenustasude puhul jäi keskmine tootlus 25% (APY) lähedusse. Võimenduse kasutamise määr püsib madal, sealt laekub vähem tulu. Reeglina toovad tõusvad hinnad ka suuremad teenustasud, seega kasuks tuleb trendi pöördumine.


Vfati asemele oli plaanis otsida uus investeering, kuid Base võrgus ei leidnud häid alternatiive. Otsustamisel mängisid rolli ka teised faktorid, see võiks olla lihtne ja arusaadav ning väljavõtte jaoks võiksid andmed olla ühes kohas. Samal ajal veidi paranes Vfati tootlus ja lõpuks otsustasin samas kohas jätkata, aga muuta ära ühe positsiooni. Täpsemalt muutus küll vahetustehingu üks pool, senise cbBTC/KLIMA asemel on USDC/KLIMA. Põhjuseks on kordades suurem tootlus, mis on kestnud pikemat aega, kuigi seis muutub nädala kaupa, neljapäeva hommikuks on jälle uued tootluse numbrid, vastavalt hääletustulemusele. Muudatuse tulemusena väheneb sõltuvus krüptode hinnaliikumistest, sest enam ei ole Bitcoini (cbBTC) portfellis. USDC on tagatud USA dollariga ja selle hind kõigub minimaalselt, endiselt jääb valuutakursside mõju, sest arvepidamine käib eurodes. Tulemust jäävad mõjutama peamiselt KLIMA ja AERO (milles on saadavad tasud) kõikumised ja mõlema tõus tuleb kasuks. Vfat teostas vahetused ise ja tasudest kogunenud AERO-d müüdi tehingute käigus. Mitmete tehingute käigus läheb osa rahast kaduma teenustasudena, vahetuste tulemusena muutus ka seis rahakotis, väikesed jäägid tekkisid kontole ja pisut kulus Ethererumi tegevuse kinnitamiseks. Positsiooni muudatus jäi kuu keskele, esimesed 2 nädalat oli parem tootlus, aga fikseerimise hetkel jäid näitajad nõrgemaks. Vfati konto väärtuseks koos tasudega kujunes 366,64 dollarit ja rahakotis on lisaks 17,57 dollarit. Kokku annab see 384,21 dollarit ehk 355,16 eurot. Kuuga tuli vastu võtta 6% kaotus, olulist rolli mängis dollari langus.

Mintoses ei tulnud kardetud mahus intresside langust seoses Eleving Groupi võlakirjade pakkumisega. Üheks põhjuseks oli oodatust väiksem maht, tootluseks pakuti 10% aastas, mis ei tekitanud piisavat huvi. Osa ärist toimub riskantsetes riikides ja eelmine kord oli võlakirjade intressiks 13% aastas. Kuu alguses oli väga häid investeerimisvõimalusi, näiteks DelfinGroup pakkus laene 13,1% tootlusega. Kuu teises pooles tuli leppida madalama tootlusega, mitmed ostud tuli teha järelturult, eelkõige saab välja tuua ESTO laenud, mis on põhiturul liiga madala intressiga.

Mintos on teinud enda kodulehel muudatusi ja seetõttu näeb laenude väljavõte teistsugune välja. Mitmed asjad on ringi tõstetud, teenitud kasumit näeb esimeselt väljavõttelt. Ootel makseid (Pending Payments) ei näe praegu, sest siis tuleks veel täiendav väljavõte lisada, seetõttu on laenude väärtus pisut erinev kahes kohas. Praegu näitab statistikat portfellis olevate laenude kohta, muutus on näiteks tootluse kuvamisel, ajaloolise näitaja asemel on jooksvate laenude keskmine intressimäär. Alumises osas on näha, et investeeringud on tugevalt kaldu DelfinGroupi suunas ja märkimisväärne osakaal on kokku neljal laenukontoril. Mintose enda poliitika on hajuta, hajuta ja veelkord hajuta, mis ei lähe kokku minu lähenemisega. Leian, et parem on panustada üksikute tugevate finantsnäitajatega ettevõtete vahel, kui hajutada paljude nõrkade laenukontorite vahel. Nera Capital ei vasta tegelikult mitmele kriteeriumile, investeerimise peamine põhjus oli Mintose madal intressitase ja tootluse otsingul olin nõus rohkem riski võtma. Ülejäänud kolm on investeeritavad, Eleving Groupi puhul üritan vältida riskantsemaid riike ja seetõttu eelistan Balti äriüksuste laene. Mintose lähenemise põhjust ei soovita ilmselt välja öelda, aga hajutamise tulemusena saavad rahastust ka nõrgemad laenukontorid. Kohati on riski ja tulu suhe täiesti paigast ära, kui võtta aluseks Mintose riskiskoor ning vaadata, millist tootlust pakutakse. Eeldades, et riski-tulu suhe on õige, siis tekiksid omad probleemid, nõrgemad laenukontorid saaksid vähe rahastust või oleks intress väga kõrge. Võlakirjade väljavõttes on Mintosel kuupäevades vead sees, tegelikult on märtsi intressid laekunud, mis tõid tavapärasest veidi parema tulemuse. Konto kasvas kuuga 1,11% ja eesmärk on kasvatada konto väärtust 1% võrra kuus. Veidikene infot ka ID Finance kohta, mille võlakirjad on portfellis ja tegelikult on ka pisike summa laenude all. Sarnaselt Nera Capitalile langes valik ettevõtte kasuks tootluse otsingul. Plussiks on ligipääs kvartaalsetele majandustulemustele ja lisaks on laenud reeglina väga lühikese tähtajaga. Seni on tulemused olnud korralikud, mis lubab eeldada, et lühikese ajaga ei anna midagi valesti minna. Võlakirjade tähtajaks on 25.09.2025 ja ID Finance peaks veidi varem korraldama refinantseerimise. Senised võlakirjad on 9,5% intressimääraga, uute võlakirjade intress tuleb arvatavasti kõrgem, kui see kujuneb liiga suureks, siis on ettevõte rohkem riskidele avatud. Enne ei soovi sinna investeerida, kui on teada uue võlakirja tingimused. ID Finance võlakirju müüdi allahindlusega, muidu ei oleks neid ostnud, seetõttu tuleb tootlus märgatavalt kõrgem.

Funderbeamis on Venture indeks põhjast tõusnud umbes 10% võrra, mõned ettevõtted jõudsid kasumisse, mis kergitas osakute hindu. Normaalsest turu toimimisest on kõik väga kaugel, toimuvad üksikud tehingud, ostu- ja müügiordereid on hõredalt ning nende vahe on liiga lai. Kirjutamise hetkel on Venture indeks juba allapoole tagasi kukkunud. Aprilli alguses hakati kauplema Ampleri osakutega, mille puhul toimus rahastuse kaasamine väga madala hinna pealt ja see on kajastumas turuhinnas. Konto väärtus langes kuuga ligi 3% võrra, endiselt sõltub päris palju viimasest hinnast, eelkõige Beliefi ja Sileni osakute puhul. Funderbeami kontol on endiselt vaba raha 44,14 eurot ja see nägi märtsi viimasel tunnil välja selline:

Belief Water raporteeris IV kvartali tulemused. Neljanda kvartali käive ulatus 1,05 miljoni euroni, mis kerkis aastaga 27% võrra ja ühtlasi kiirenes kasvumäär. Terve 2024. aasta müük jõudis 4,1 miljoni euroni, kasvades 24% jagu. Käesoleva aasta käibeks oodatakse 4,8-5,1 miljonit eurot. Mainimist väärib, et aasta lõpetati vaid kolme töötajaga, efektiivsus on muljetavaldav. Loomulikult ei suudeta nii väheste inimestega kõike ära teha ja osa teenuseid ostetakse sisse, käive ühe töötaja kohta tuleb 1,37 miljonit eurot. Beliefi energiavesi ja Heavenly limonaad müüvad hästi, mõlema puhul on tegemist tervislikuma valikuga. Müügi tõstmiseks kasutatakse sotsiaalmeediat ja tooteid aitavad reklaamida kohalikud muusikud. Kasumi osas infot ei avaldatud, aga Äriregistrist saab vaadata bilanssi ja kasumiaruannet, kui vastavad andmed on avaldatud. Majandusaasta aruande peaks seaduse järgi leidma hiljemalt juuni lõpus, sest siis kukub tähtaeg. Käibekasv on kindlasti positiivne kasumi seisukohast, samas võib tulemusi nõrgestada suurem allahindlusega müüdud toodete hulk.

Suletud investeeringud: Lendermarket (realiseeritud kasum 511,06 eurot, viimane info mai 2024 kokkuvõttes).


Näidisportfelli väärtuseks jäi märtsi lõpu seisuga 10396,02 eurot, langedes kuuga 1,15% võrra. Tallinna börs jäi ainsana plussi, tänu Enefit Greeni aktsiate tõusule (OMXT +2,73%). USA suurettevõtete aktsiad tegid läbi suure languse ja lisaks kukkus oluliselt dollari kurss (S&P 500 eurodes -9,62%). Euroopa aktsiad lõpetasid ka kuu tugevalt miinuses (STOXX 600 -4,18%). Turgude languse peamiseks põhjuseks on tollitariifide kehtestamine, Donald Trump alustas sellega ja teised riigid vastavad samaga. Kehtib ütlus, et keegi ei ole kunagi võitnud kaubandussõda, kahjuks pole ajaloost õigeid järeldusi tehtud.

Artikkel on informatiivse eesmärgiga ja siin avaldatud arvamusi ei saa võtta soovitusena. Iga investeeringuga kaasneb risk, enne raha paigutamist tee ära oma kodutöö.

Kommentaarid

Populaarsed postitused sellest blogist

Juuli 2024 kokkuvõte

August 2024 kokkuvõte

Oktoober 2024 kokkuvõte